Pripyat Piano Soundtrack
V roce 2010 napadlo Elišku Cílkovou nahrát opuštěné klavíry v černobylské oblasti. Tyto terénní nahrávky vyšly v roce 2012 na CD pod souhrným názvem Pripyat Piano. Protože se jednalo o první nahrávky takového charakteru, tak byl projekt představen na nejrůznějších místech světa, a také popsán v oxfordské publikaci Experimental music since 1970 od Jennie Goatschalk. Nahrávky klavírů byly dostupné částečně volně ke stažení, a inspirovaly mnoho dalších umělců k práci s těmito zvuky.
O sedm let později vznikl stejnojmenný film Pripyat Piano. V něm se ozývají nahrávky z roku 2010, stejně jako zpěvy původních obyvatel, kteří se do černobylské zóny vracejí. Díky nim bylo při natáčení filmu objeveno dalších osm opuštěných klavírů, z nichž dva byly zcela funkční.
Poselství filmu akcentuje v důležitost našeho vztahu k lidem a domovu, který máme mnohdy jen uvnitř sama sebe. Zamořená oblast města Pripyat nebude již nikdy obyvatelná. Někteří z původních obyvatel proto začali skádat vlastní písně a básně, aby se s černobylskou tragédií vyrovnali.
Na objednávku Českého Rozhlasu Vltava dále vytvořila Eliška Cílková hodinovou elektroakustickou kompozici s názvem Zóna.